آکادمی محمد علائی ، هوشمندی فرد تا کسب و کار

4 اشتباه مرگبار در مذاکره

4 اشتباه مرگبار در مذاکره

1-عدم آمادگی کافی: یکی از مهلک ترین اشتباهاتی که افراد در مذاکره مرتکب می شوند، عدم آمادگی کافی است. این می تواند شامل عدم تحقیق در مورد طرف مقابل، شناسایی نکردن نیازها و علایق آنها و عدم ایجاد استراتژی واضح برای مذاکره باشد. مذاکره یک فرآیند است و بدون آمادگی مناسب، اطلاعات و استراتژی لازم برای مذاکره موثر را ندارید.

2-بیش از حد سفت و سخت بودن: یکی دیگر از اشتباهات مهلک این است که بیش از حد سفت و سخت در موضع خود باشید. مذاکرات در مورد یافتن راه حلی متقابل سودمند است، نه برد یا باخت. اگر تمایلی به مصالحه یا در نظر گرفتن راه حل های جایگزین ندارید، این احتمال وجود دارد که مذاکره به بن بست برسد و توافقی حاصل نشود.

3-از دست دادن کنترل احساسات: مذاکره می تواند استرس زا باشد و به راحتی اجازه می دهید احساسات بهترین حالت را داشته باشند. اما اجازه دادن به احساسات کنترل مذاکره می تواند منجر به اشتباهات و تصمیمات ضعیف شود. عصبانی شدن، حالت تدافعی یا بیش از حد هیجان زده شدن در طول فرآیند مذاکره به توانایی شما در برقراری ارتباط موثر و تصمیم گیری منطقی آسیب می رساند.

4-تمرکز بر دستاوردهای کوتاه مدت: مذاکرات باید بر ایجاد روابط بلندمدت و منافع متقابل متمرکز شود. اگر روی دستاوردهای کوتاه مدت تمرکز کرده اید، ممکن است در نهایت امتیازاتی بگیرید که بعداً پشیمان شوید. این می تواند منجر به درگیری های آینده شود و به رابطه آسیب برساند.